Konszideráció – meditáció – kontempláció 1.

     cart50Manapság tobzódunk a neo-ezoterikus „módszerekben", sorra találkozunk a nagy keleti hagyományok (nyugatiak által) lebutított és lerontott gyakorlataival, ál-jógákkal és ál-meditációval. Nagyon fontos tisztázni alapvető fogalmakat, melyek a belső gyakorlatokra vonatkoznak. A címben szereplő hármas az európai hagyomány által (egy lehetséges módon) leírt belső fejlődési fokozatokat jeleníti meg. Három hét alatt sorra vesszük ezeket a fogalmakat, megvizsgáljuk, miként épülnek egymásra.
Ebben a rövid bejegyzésben a trió első tagjával foglalkozunk.
     A konszideráció a latin consideratio szóból származik, melynek eredeti jelentése „figyelembevétel". A konszideráció során gondolkodunk valamin. Körüljárunk fogalmakat, szigorúan a gondolati síkon maradva. Minden lehetséges oldalról megnézzük, törekedve a tökéletes, és teljes körű vizsgálatra. Ez azért nagyon jó gyakorlat, mert így mi irányíthatjuk azt, hogy a gondolataink egy adott témával foglalkozzanak.
Gondoljunk bele, hogy a gondolatfolyam, mely (a mélyalváson kívül) szüntelenül hömpölyög agyunkban, szinte magától vált témákat, magával ragadva tudatunkat. Például: almát eszem, és azon jár az agyam, hogy milyen finom ez az alma. Ez eszembe juttatja, hogy utoljára pár hónapja ettem almaleveset, miközben pont egy sportközvetítést néztem, talán egy kézilabda meccset. Eszembe jut, hogy milyen régen edzettem, és le vagyok eresztve, ezért az interneten rákeresek egy edzőterem címére, és így tovább. Egy almától, szinte önkéntelenül az edzőteremig jutottam, magától jöttek a gondolatok, én csak sodródtam velük.
Ez azért történhet meg, mert gondolkodásunknak nincs fókusza, nem figyelünk arra, hogy folyamatosan a tudatban tartsunk egy témát.
     A módszeres konszideráció során összeírunk számunkra fontos témaköröket, meghatározzuk, mennyi időt szeretnénk foglalkozni velük, majd kiválasztunk egyet, melyet konsziderációnk tárgyává teszünk. Elkezdjük szisztematikusan végigjárni, megvizsgáljuk annyi nézőpontból, amennyiből csak lehet. A témakör nagyságától függően foglalkozhatunk vele fél órát, egy napot, de akár heteket is. Ha mindig magával ragadna a kontrollálatlan gondolatfolyam, be lehet állítani adott időintervallumot minden nap, amikor csak az adott témakörrel foglalkozunk, szisztematikusan.
A konszideráció gyakorlata figyelmünket egy területre irányítja, tudati fókuszt alakít ki, így a gyakorlattal hosszútávon gondolati összeszedettség alakítható ki.