Csoportos tanácsadás

A csoportos tanácsadást iskolai, munkahelyi közösségeknek, sport csapatoknak ajánljuk. Sajátos csoportozási módszerrel dolgozunk.

A pneumato-pszichológia csoportos alkalmazási formája: a viator-csoport (úton járó csoport)

A viator-csoport a rogersi személyközpontú csoporthoz hasonló, szellemileg orientált csoportos módszer.

A személyközpontú csoporttal megegyezik abban, hogy nincsenek gyakorlatok, játékok, mint egy megszokott tréningen. További hasonlóság, hogy önkéntes az aktivitás, aki nem szeretne, annak nem kell megnyilatkoznia, mégis ugyanolyan jogú és értékű tagja a csoportnak, mint bárki más. Az aktív részvétel és a szemlélődő, csendes jelenlét között nincs értékbeli különbségtétel.

A személyközpontú csoporttól eltérően a csoport „vezetői" nem facilitátorok, hanem conviatorok, kísérők. A kísérés nem teljesen non-direktív, de nem is direktív.
Ennek oka a két megközelítés emberképének és metodikájának különbsége. Míg Rogers szerint az ember alapvetően bölcs és jó, a pneumato-pszichológia a tradicionális antropológiai igazság alapján azt vallja, hogy az emberben a tiszta szellemi, mint tökéletes jó és végtelen bölcsesség, és az alantasság, a rossz folyamatos háborúja dúl. Ezért a conviator célja az, hogy a szellemi fejlődés irányába kísérje a viatorokat. A kísérő tehát minden esetben a belső fejlődést elősegítő hozzászólásokkal, tükrözésekkel vesz részt a csoportban, számára mindig az úton járók szellemi fejlődése az elsődleges szempont.

A conviator heideggeri terminussal élve elébeugró attitűdöt képvisel. Ez azt jelenti, hogy aktualizált lenni tudásával előtte jár a viatoroknak, így elővételezni tudja a csoporttagok potenciális, célként meghatározható lenni tudását. Emiatt képes biztonsággal, nyugalommal és higgadtsággal kísérni az úton a résztvevőket.
A pozitív változásban nagy szerepet játszik a conviator belső, lelki rendezettsége, tudatállapota, mely tiszta, gyógyító teret kell, hogy jelentsen az encounter terében. Ez megköveteli, hogy a conviator folyamatosan orientálódjon a szellemi felé, sőt, elsődleges életcélja saját személyiségének meghaladása legyen, és erre kialakult belső praxissal rendelkezzék.

A viator-csoport lehet tematizált, vagy tiszta.

Tiszta csoport esetén nincs meghatározott téma, hanem minden résztvevő aktuális állapotát, problémáit, vívódásait vagy a számára aktuális témákat hozza a csoportba. A conviator által képviselt empatikus, nyugodt, megengedő és hiteles attitűd fokozatosan "át tud ragadni" a csoportra, mely így nagyon erős feloldó erőteret tud létrehozni, amiben az aktuális állapot is elfogadóvá és higgadtá válhat.

Tematizált csoport esetén a téma adott, de azon belül a csoport preferenciáinak megfelelő spontán irányba indul a folyamat. Az intuitív megoldás a kialakuló csoport Gestalt jellegéből születik.