TENZIN WANGYAL RINPÓCSE

A DEPRESSZIÓ BELSŐ ELLENSZERE

 

tenzin

     A menedék fogalma azért fontos számunkra, mert mindannyian érző lények vagyunk, szenvedünk, így segítségre van szükségünk.
A depresszió egy olyan állapot, amiben az egyén egy erős elszakítottságot, elválasztottságot él meg, szerencsétlennek érzi magát. Amikor ezen megyünk keresztül, fontos tudatosítani, hogy ez nem a mi hibánk. Ilyenkor semmiképp se érezzük értéktelennek és bűnösnek magunkat, mert ez csak elmélyítené a szenvedést. Ezekben az időkben fontos megbízni a három „belső ékszerben", a belső menedékben. Egy jó hasonlat, hogy amikor az idő rossz, az ég felhős, és vihar várható, tudjuk, hogy a Nap, aminek fényét a tiszta és nyitott égen láthatjuk, ekkor is ott van, nem szűnt meg. Jelenleg nem tapasztaljuk, de tudjuk, hogy VAN. Ugyanígy tudhatjuk, hogy a szenvedés csak átmeneti.
     Nyugaton sok ember azért fordul a buddhizmus felé, mert úgy érzi, saját kultúrája nem elégíti ki. A buddhizmus vonzó számára, mert intellektuális szempontból nagyon gazdag. A legtöbben az intellektualitás szintjén ismerkednek meg a vallással, mély tapasztalatokra soha nem tesznek szert. Ez, a belső élményekből táplálkozó tapasztalati bizalom hiányzik ahhoz, hogy a belső menedék kialakulhasson. Amikor támad a depresszió, lehetetlen az intellektualitás segítségével menedékre lelni, mert az nem gyökerezik mélyen a tapasztalatban.
     A mindennapokban, amikor elvileg jól érezzük magunkat, túl azokon a kötelezettségeinken, melyeket meg kell csinálnunk (pl. a számláinkat be kell fizetnünk, vigyázni kell a gyerekeinkre, ennünk kell) rengeteg olyan dolog van, amiket nem kell megcsinálnunk. Sokszor olyan dolgokkal foglalkozunk, amik átmeneti érdeklődésünkből fakadnak, és kifárasztjuk magunkat olyan tevékenységekkel, melyeknek hosszútávon semmi értelmük nincs. Még akkor is, amikor az otthon menedékében vagyunk, úgy érezzük, a ház hív minket: el kell mosogatni, pakolni kell, fel kell mosni. Végtelennek tűnő kapcsolatokat tartunk fenn: megválaszolandó e-mailek, fontosnak tartott telefonhívások, nem beszélve az internet feketelyukáról, mely sokszor beszippant minket. Vannak dolgok, amiket tényleg el kell végezni, de vannak olyanok is, amiket csak nyugtalanságunk elkendőzése érdekében végzünk. Elvesztettük az igazi megpihenés, nyugton maradás minőségét, tehát elvesztettük a belső menedékkel való kapcsolatunkat.
     De mi is a belső menedék, mely megvéd minket a nehéz időkben? Nézzünk befelé, és legyünk tudatában a test mozdulatlan nyugalmának, a belső beszéd csendjének (belső csendnek) és a tudat terességének. Ahogy erre a három helyre helyezzük a tudati fókuszt, felfedezzük a lét alapját vagy a kötetlen terességet, és a tudatosságot, mely ehhez az alaphoz köt bennünket, a napmeleg érzéssel együtt, mely ebből a kapcsolatból származik. Tanítványaimnak csak a „három pirulaként" szoktam emlegetni – a test állandósága, a belső csend és a tudat teressége – ezeket, mint eszközöket a belső menedék elérésére és a depresszió leküzdésére. Vegyük be a három pirulát, ahányszor csak tudjuk; nincsenek káros mellékhatások. Amikor érezzük, hogy kicsúszik lábaink alól a talaj, és ellep minden gondunk, azonnal vegyük be őket. Ezek mindig velünk vannak, bármikor használhatjuk őket. Kéznél vannak és azonnal hatnak.
     Van, amikor a depresszió olyan mély, hogy az ágyból sem tudunk kikelni. Ilyenkor nyissuk ki az ablakot, tapasztaljuk a friss levegőt, és csak bámuljuk az eget, és a Nap fényét. Ezzel a külső tapasztalással próbáljuk megérezni, megtapasztalni a belső menedéket. Ez lehet, hogy megnyitja számunkra a kaput a teresség felé. Pihenjünk nyitott szemmel öt-tíz percet egyszerre, közben csak nézzük az eget és a Nap fényét, és semmi mással ne foglalkozzunk, főleg olyanokkal ne, amiket „meg kéne csinálni". Ahelyett, hogy benéznénk a konyhába, mekkora kupleráj van már megint, pihentessük tekintetünket az égen, és a Nap fényén, ezek segítenek megtapasztalni a belső terességet. Emlékezzünk saját, igazi természetünkre, mely nyitott és tiszta, mint az ég, és csak átmenetileg takarják a szorongás és depresszió felhői.
     A legfontosabb, hogy kialakítsuk magunkban a képességet a belső menedék tapasztalására. A három pirula a tapasztaláson alapuló módszerek arra, hogy megismerjük magunkat, hogy bízzunk magunkban, és kapcsolatba lépjünk igaz természetünkkel újra, meg újra.

 

Fordította: Cserép Csongor