Kapcsolatok szemtől – szemben

    Szinte mindenki ismeri azokat a statisztikai adatokat, melyek a válások elképesztő arányáról, valamint a széteső családokról szólnak. A válságban lévő kapcsolatok megmentése érdekében sokan, sokféle módon próbálnak tenni, pszichológushoz vagy párterapeutához fordulnak, pszichodráma csoportokat keresnek fel.
    Az eltávolodásnak, a kapcsolatok eróziójának gyökere legtöbbször az, hogy a résztvevők nem egymással, hanem egymás mellett élnek.

    Hányszor lehet látni, hogy egy férfi és egy nő (elvileg pár) ül egy kávézóban, és tíz percen át (vagy még hosszabb ideig) nyomogatják okos telefonjaikat, belemerülnek az internet és az (ál-)közösségi média bugyraiba, úgy, hogy egy pillanatra sem néznek egymásra? Valószínűleg nem csak a kávézóban, hanem otthon is hasonló intenzitással figyelnek társukra, így nem csoda, hogy kapcsolatukat nem tudják szerves egységként megélni. Ennek következtében alakul ki az elhidegülés, a kifelé kacsintgatás, rossz esetben a megcsalás. Ez pedig már olyan probléma, amit csak nagyon ritkán, kivételes esetekben lehet megoldani.
    Amikor skype-on, facebookon vagy telefonon beszélünk, a kommunikációból kimarad az összes metakommunikatív faktor, melyek sokszor döntő jelentőséggel bírnak a megértést illetően, pedig legtöbbször nem is tudatosak. Óriási jelentősége van az igazi, eredeti, szemtől-szemben megvalósuló párbeszédnek. Nem véletlenül volt szokás, hogy este a család (akár két, akár többtagú) együtt ült le vacsorázni, és nem gyorsfagyasztott hasábburgonyát ettek tíz perc alatt. Igazán nem igényel nagy erőfeszítést, hogy naponta egy rövid időre, akár fél-egy órára félretegyük az összes elektronikus kütyüt, lehalkítsuk a telefont, és figyeljünk a másikra, és arra, hogy valódi párbeszéd alakuljon ki. Csak így tudnak létrejönni a szervesen egymáshoz kapcsolódó és egymást kiegészítő szerepek, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy valódi, organikus egységet alkosson férfi és nő. Ezt az egységet szimbolizálja az androgünosz1, mely Platón Lakomájában is megjelenik.
    Lehet, hogy túl egyszerűnek tűnik ez a megoldás, de legtöbbször azért nem találunk választ a kérdésünkre, mert olyan közel van, hogy nem látjuk.

 

1 Az androgünosz egy olyan mitikus lény a görög hagyományban, mely a férfi és női princípiumot teljes egészében magában foglalja. Nem kétnemű ember, hanem az emberi nemeket meghaladó létállapot megnyilatkozása.