Fogadd el magadban a jót – de irtsd ki a rosszat!

    Rengeteg pszichologizáló írásban olvashatjuk, hogy a legfontosabb az, hogy az ember elfogadja önmagát. De ki az önmaga? Mi van benne, amit el kell fogadni?
    Nyilvánvaló, hogy a modern pszichológia szótárában az „önmaga" a személyiséget jelenti. Mi építi fel az egót és milyen tulajdonságokkal bír? Az ego nem egy állandó felépítmény, hanem egy folyam. Nincs két pillanat, amikor ugyanaz lenne, a változatlanságot teljesen nélkülözi.

    Van, amikor mérges, van, amikor boldog, két éve még hatvan kilót nyomott, most csak ötvenet. Ami a múltban volt, az már nincs, ami a jövőben lesz, az még nincs. Tehát a személyiség nem szilárd, hanem nagyon képlékeny. Pszichés és fizikai összetevők építik fel. Személyiségvonások, érzések, érzelmek, vágyak, ösztönök, motivációk, az akarat, az emlékek és a jövőre vonatkozó tervek, gondolatok és maga a test.
Mit fogadjak el az egóból? Inkább változtassak rajta? Az ember alapvetően rendelkezik egy olyan érzékenységgel, hogy a jót el tudja választani a rossztól (bizonyos torz esetekben ez megváltozhat), a szépet a rondától. Mély önismeret által magunkban is szortírozhatunk, megtalálhatjuk jó tulajdonságainkat, és a rosszakat. Ez nem könnyű feladat, de amennyiben sikeresen elvégezzük, elkezdhetjük a jó tulajdonságok fejlesztését, és harcolhatunk a rosszak ellen. Ehhez elszántság, akarat és kitartás kell.
    Miért fontos ez a procedúra? A többi ember miatt? Az önértékelés miatt? Nem! Azért mert így tisztábbak leszünk, ezáltal közeledünk legbenső, érinthetetlen Alanyunkhoz, a valóban mozdulatlan és állandó Centrumhoz!
     Tehát ne fogadd el magad minden kritika nélkül! Legyél képes megkülönböztetni a jót a rossztól, előbbit ápold, utóbbit pusztítsd!