Biblioterápia

A könyv, mint terápiai eszköz

    Viktor E. Frankl, a harmadik bécsi pszichoterápiás iskola megalapítója foglalkozott először kimondottan úgy a könyvvel, mint terápiás eszközzel. Ezt a módszert igyekszünk röviden bemutatni egy 1975-ös előadása alapján.*

Franklnak bizonyító erejű dokumentumok álltak rendelkezésére arról, hogy több, komoly neurózisban szenvedő páciens a reménytelen terápiák után magát gyógyította meg autodidakta módon, úgy, hogy a gyógyuláshoz vezető módszert könyvekben olvasta. Elképesztő az a levél, melyet egy floridai börtön 552-022-es számú fogja írt az iskolaalapító pszichológusnak:

„Az utóbbi hónapok során a rabok egy csoportja együtt olvasta az Ön könyvét és hallgatta magnófelvételeit. Milyen igaz, hogy a szenvedésben is lehet értelmet találni. Csoportunk kilenc fogolyból áll, és hetenként kétszer találkozunk. És meg kell mondanom, ami itt történik, az a csodával határos. Emberek, akik tehetetlenek és reménytelenek voltak, új értelmet találnak életüknek. Itt, egész Florida legkeményebb biztonsági intézkedésekkel rendelkező börtönében, pár száz méterre a villamosszékektől, képzelje el: éppen itt válnak valóra álmaink."

    Korunk két legnagyobb hibája a nihilizmus (minden hiába, nem tehetek semmit) és a cinizmus, mely az embert lealacsonyítja, befeketíti, állattá degradálja. Ezekből születik az egzisztenciális vákuum, az értelem nélküli élet. A mai embernek az állatokkal szemben nem mondja meg ÖSZTÖNE, hogy mit KELL tennie. Régi korok emberével szemben nem mondja meg TRADÍCIÓJA, hogy mit TEHET, így nem tudja, mit AKAR. Ezen segíthet a biblioterápia. A tapasztalatok szerint nagyon sok esetben gyógyít a könyv, de kiváltképp a következőkben:

• vasárnapi neurózis (hétvégén nem tudom, mit tegyek),
• nyugdíjazással kapcsolatos krízis,
• munkanélküliség miatt kialakult neurózis.

Miért jó a könyv?

• Mert a TV-vel szemben válogatásra ösztönöz, dönteni kell mellette.
• Centripetális tevékenység, figyelmünket belső lényünk felé irányítja.
• Visszahív minket a vita contemplativába, a szemlélődő életbe.

    Olyan korban élünk, mely próbálja elszakítani az embert a könyvtől, de ezt nem szabad hagyni! A könyv meggyógyíthatja lelkünket, de ennek van egy fontos előfeltétele: JÓ KÖNYVET KELL VÁLASZTANUNK!

* Ünnepi előadás az 1975-ös könyvhét megnyitása alkalmából a bécsi Hofburgban.